Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Historia - Kościół pw. św. Macieja Apostoła

Kościół pw. św. Macieja Apostoła powstał w czasie lokacji miasta w 1276 r. Pierwsza wzmianka opisująca architekturę kościoła pochodzi z I połowy XV w. Kościół w owym czasie był w części drewniany z murowanym prezbiterium. Sto lat później kościół był już w całości murowany. Ostateczny kształt i styl barokowo-klasycystyczny nadały kościołowi prace zlecone w latach 1782-1784 przez biskupa krakowskiego, księcia siewierskiego Kajetana Sołtyka.

Kościół zbudowany jest na osi wschód-zachód, jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Całość kształtu świątyni dopełniają dwie kaplice, zakrystia, składzik (skarbczyk), wieża z kruchtą, druga krucha zwana babińcem.

W prezbiterium jest ołtarz główny z obrazem św. Macieja Apostoła patrona świątyni. Po bokach, cztery XVIII wieczne figury świętych: Ambrożego, Pawła, Piotra i Augustyna. Ołtarz św. Franciszka z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem i ołtarz św. Józefa. Dwa obrazy plafonowe na suficie malowane w 1959 roku oddziela napis "A los padł na Macieja" Pod prezbiterium mieszczą się krypty. Prezbiterium od nawy oddziela ambona z płaskorzeżbioną sceną z Przypowieści o Siewcy z jednej strony, przyścienna nastawa chrzcielnicy z rzeźbami Adama i Ewy, chrztu w Jordanie, Boga Ojca i aniołów, odpowiadająca formie ambony naprzeciw, herb Siewierza i herb biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego, oraz kropielnica renesansowa z kamienia datowana na 1613 r.

Od północnej strony nawy jest kaplica i obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem, a od południowej strony nawy, kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego z Matką Bożą Bolesną oraz barokowa, marmurowa, puklowana chrzcielnica z XVII wieku. Od strony zachodniej jest chór muzyczny, murowany wsparty na dwóch filarach. Parapet chóru jest drewniany w stylu rokokowym. Pod chórem jest obraz Misericordia Domini z I poł. XVII wieku. W kościele są trzy konfesjonały późnobarokowe z II połowy XVIII w.  Wewnątrz kościoła znajdują się cztery epitafia: Konstancji Gaszyńskiej, ks. Szymona Stankiewicza, Marcina Zalassowskiego i jego żony Justyny, hrabiego Józefa Miroszewskiego..

Plac kościelny otacza mur z trzema bramami. Najciekawsza jest tzw. trójarkadowa brama biskupia, na której jest zegar słoneczny z herbem Junosza. Obok jest mniejsza brama również z herbem Junosza i monogramem Andrzeja Załuskiego biskupa krakowskiego-księcia siewierskiego. Trzecia brama od strony zachodniej jest trójosiowa.

Ciekawostka!
Nad wejściem do kościoła z datą 1783 roku widnieje tablica herbowa biskupa Kajetana Sołtysa z dekoracją rokokową. Symbolika zawarta w tablicy herbowej obrazuje insygnia władzy zarówno książęcej, jak i biskupiej.

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 5 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny