Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Historia - Kościół pw. św.Jana Chrzciciela

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu to perełka architektoniczna w stylu romańskim. Zaliczany jest do najstarszych świątyń w Polsce oraz drugi najstarszy zabytek w województwie śląskim. Kościół wzniesiony został prawdopodobnie ok. 1140 r. przez znanego fundatora kościołów Piotra Własta Dunina. Wielu współczesnych historyków sugeruje, iż kościół musiał być jeszcze starszy, a datę powstania budowli należałoby przesunąć na XI wiek. Kościół mógł więc powstać w początkach II chrystianizacji Polski za czasów Kazimierza Odnowiciela.

Do XV wieku był kościołem parafialnym. Jest pozostałością po istniejącej wcześniej osadzie targowej, o której wspomina w dokumentach z 1125 roku biskup Idzi z Tusculum legat papieski, iż klasztor benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem pobiera część opłat z targów i jatki w Siewierzu. Kościół wybudowany został z ciosów piaskowca o grubych na 1m murach na planie prostokąta o wymiarach 9m x 6m z półkolista absydą ze sklepieniem burgundzkim. Wejście od strony zachodniej prowadzi przez jedyne drewniane drzwi ozdobione okuciami o formach gotyckich. Okna wąskie w świetle 1,45m x 0,15m umieszczone na wysokości 4,90-5,20 m. Dach jest dwuspadowy pokryty gontem. Od strony zachodniej zachowały się resztki empory - czyli galerii lub loży umieszczonej na piętrze przeznaczonej dla szlachty. Na ścianach absydy dopatrzyć się można resztek fresków romańskich ujawnionych w czasie badań z 1950 roku. Na ścianie zewnętrznej południowej uważny obserwator dopatrzy się polichromii późnogotyckiej z pierwszej połowy XVI w.

W 2005 roku przeprowadzone badania georadarowe ujawniły krypty pod powierzchnią kościoła. Istnienie krypt potwierdzają zapisy w księgach parafialnych, iż w kryptach jeszcze w latach 20-tych ubiegłego wieku grzebano tutejszych księży.

Obecnie kościół jest kościołem filialnym, w którym odprawiane są nabożeństwa dwa razy w roku, w Dzień Wszystkich Świętych oraz św. Jana Chrzciciela. Wokół kościółka znajduje się cmentarz grzebalny. Na cmentarzu można jeszcze zobaczyć nieliczne zabytkowe grobowce wykonane z piaskowca z II połowie XIX w. np. grobowiec mieszczańskiej rodziny Goibionów, czy nadleśniczego Nowodworskiego, które są w niedalekiej odległości od kościoła.

Ciekawostka!
W 1233 r. za czasów kasztelan Siewierskiego Jaksy, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela odbył się synod biskupów polskich.

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 5 wydarzeń w tym miesiącu